• Subscribe
    Fill something at the
    'Theme option > Overall Elements > Top Bar > Top Bar Subscribtion' section
  • Login
lyngbyjazz@lyngbyjazz.dk

Afholdte koncerter

Her er en oversigt over alle de koncerter, der er blevet arrangeret af Lyngby-Taarbæk Jazzklub

Hvis der er et link på bandnavnet, kan du klikke dig til en side med billeder fra koncerten. Det er desværre ikke alle koncerter, vi har billeder fra, og det kommer til at tage lidt tid før vi har fået alle billeder på, men der arbejdes på det.

 

Dato Band Musikere Sted
13-03-2019 Mandipira:Lauritsen:Gade:Frost Miriam Mandipira/sang – Kjeld Lauritsen/hammondorgel – Per Gade/guitar – Søren Frost/trommer Templet
20-02-2019 Kathrine Windfeld Big Band André Bak/trompet – Rolf Thofte Sørensen/trompet – Magnus Oseth/trompet – Lis Wessberg/trombone – Mikkel Aagaard Nielsen/trombone – Anders Larson/trombone – Jakob Lundbak/sax – Magnus Thuelund/sax – Roald Elm Larsen/sax – Ida Karlsson/sax – Aske Drasbæk/sax – Viktor Sandström/guitar – Johannes Vaht/bas – Henrik Holst Hansen/trommer – Kathrine Windfeld/piano Stadsbiblioteket
10-02-2019 En FanJAZZtisk Trommerejse Casper Mikkelsen/trommer – Jan Harbeck/tenorsax – Johannes Buhl/piano – Morten Ankarfeldt/bas Stadsbiblioteket
06-02-2019 Hornhaver Trio Feat. Thomas Fryland Thomas Fryland/trompet & flygelhorn – Emil Hornhaver/guitar – Morten Østerlund/bas – Hans Kristian Knold/trommer Templet
16-01-2019 Anders Fjeldsted Sextet Rolf Thofte Sørensen/trompet – Oilly Wallace/altsax – Søren Høst/tenorsax – Artur Tuznik/piano – Henrik Holst Hansen/trommer – Anders Fjeldsted/bas Templet
05-12-2018 Radio Bévort Pernille Bévort/bandleder & komponist & tenor- & sopransax – Mariane Bitran/fløjter – Kasper Wagner/altsax & klarinet – Ole Visby/Tenorsax & basklarinet – Francesco Cali/piano & accordion – Morten Ankarfeldt/bas – Bjørn Heebøll/trommer Templet
14-11-2018 Pernille Mejer Calle Brickman/klaver – Anna Roemer/guitar – Matthias Petri/kontrabas – Andreas Svendsen/trommer og Pernille Mejer/vokal & arrangement Templet
31-10-2018 Indra Indra Rios-Moore/vokal – Benjamin Trærup/tenorsax – Thomas Sejthen/bas – Knut Finsrud/trommer Templet
10-10-2018 Jakob Dinesen
“Dino with Strings”
Jakob Dinesen/tenorsax – Heine Hansen/piano – Anders Christensen/bas – Jakob Høyer/trommer – Andrea Gyarfas/violin – Karen Johanne Pedersen/violin – Sidsel Most/viola – Samira Dayyani/cello Stadsbiblioteket
26-09-2018 RioJAZZ4  Christina von Bülow /sax & fløjte – Caio Marcio dos Santos/guitar – Cassius Theperson/trommer & perc – Morten Ankarfeldt/bas Templet
05-09-2018 Morten Haugshøj Group Jesper Løvdal/sax – Anders Mogensen/trommer – Thomas Sejthen/bas – Simon Gorm Eskildsen/klaver – Morten Haugshøj/guitar Templet
25-04-2018 Ben Webster Prizewinners med Mathias Heise Mathias Heise/mundharmonika – Kristian Jørgensen/violin – Heine Hansen/piano – Mads Vinding/bas – Morten Lund/trommer Templet
11-04-2018 Morten Schantz Unicorn Morten Schantz/klaver – Morten Ankarfeldt/bas – Janus Templeton/trommer – Sal Dibba/percussion Templet
14-03-2018 Sophisticated Ladies feat. Christina Dahl Marie Schmidt/piano – Helle Marstrand/bas – Benita Haastrup/trommer – Christina Dahl/tenorsax Templet
21-02-2018 Simon Spang-Hanssen & Café Central Claudia Campagnol/vokal & keyboard – Mariane Bitran/fløjte & vokal – Alain Apaloo/guitar & vokal – Aske Drasbæk/barytonsax – Yasser Morejon Pino/bas – Niclas Campagnol/trommer – Simon Spang-Hanssen/tenor- & sopransax Templet
10-02-2018 Børnejazz:
Den Fanjazztiske Kabuggilak
Musik, eventyr og unoder
Marianne Frost/skuespiller og fortæller – Pernille Bévort/sax og basklarinet – Kjeld Lauritsen/hammond B3 – Lisbeth Diers/trommer og percussion Stadsbiblioteket
07-02-2018 Birgitte Soojin Quartet Birgitte Soojin/vokal – Per Møllehøj/guitar – Thomas Vang/bas – Frands Rifbjerg/trommer Stadsbiblioteket
17-01-2018 Kurt Larsen Kvartet Kristian Jørgensen/violin – Eva Malling/bas – Benita Haastrup/trommer – Kurt Larsen/harmonika Templet
13-12-2017 Makiko Hirabayashi Trio Makiko Hirabayashi/piano & keyboard – Klavs Hovman/bas – Marilyn Mazur/trommer & percussion Templet
22-11-2017 Kathrine Windfeld Sekstet Kathrine Windfeld /piano – Rolf Thofte Sørensen/trompet – Jakob Lundbak/altsax – Asger Laust Andersen/tenorsax – Simon Petersson/bas – Hannes Olbers/trommer Templet
08-11-2017 The KutiMangoes Gustav Rasmussen/trombone & guitar – Michael Blicher/sax & fløjtel – Aske Drasbæk/sax – Johannes Andresen/tangenter & bas – Magnus Jochumsen/percussion – Casper Mikkelsen/trommer Templet
04-10-2017 Denzal Sinclaire Quartet Denzal Sinclaire/vokal & klaver – Mads Kjølby/guitar – Graig Earle/bas – Janus Templeton/trommer Stadsbiblioteket
20-09-2017 Jan Harbeck Live Jive Jungle Jan Harbeck/sax – Thor Madsen/guitar – Jeppe Skovbakke/bas – Peter Leth/trommer Templet
06-09-2017 Jesper Hedegaard Sound of Brasil Alexander Kraglund/violin/bratsch/ mundharpe – Jesper Hedegaard/piano – Sidiel Vieira/bas – Celso de Almeida/trommer Templet
26-04-2017 Ben Webster Prize Winners med Heine Hansen Bob Rockwell/tenorsax – Heine Hansen/piano – Jesper Lundgaard/bas – Alex Riel/trommer Templet
05-04-2017 Emil Hess Quartet Emil Hess/tenorsax – Thomas Clausen/piano – Jesper Bodilsen/bas – Frands Rifbjerg/trommer Stadsbiblioteket
15-03-2017 Pierre Dørge og New Jungle Orchestra Pierre Dørge/dirigent & guitar – Gunnar Halle/trompet – Jakob Mygind/sax – Anders Banke/basklarinet & sax – Kenneth Agerholm/trombone – Irene Becker/piano & synthesizer – Thommy Andersson/bas – Martin Andersen/slagtøj – Ayi Solomon/Percussion Templet
22-02-2017 Niels Wilhelm Knudsen Quintet Jens Søndergaard/sax – Thomas Maintz/guitar – Jakob Svensson/vibrafon – Dennis Drud/trommer – Niels Wilhelm Knudsen/bas Templet
11-02-2017 Univers på vers Anders Jacobsen/trombone – Pelle von Bülow/guitar – Heine Hansen/klaver – Ole Skipper/bas – Rasmus Lund/trommer – Josephine Isbrand/vokal – Mathilde Bruun/vokal – Anne-Ditte Scheibye/vokal – Karen Lolck/vokal – Albert von Bülow/vokal Stadsbiblioteket
08-02-2017 Firebirds Stefan Pasborg/trommer & percussion – Anders Banke/sax & klarinet – Anders Filipsen/keyboards Stadsbiblioteket
18-01-2017 Clara Vuust Group Clara Vuust/vokal – Thomas Walbum/piano – Andreas Hatholt/bas – Carsten Landors/trommer Templet
14-12-2016 Jesper Thilo All Stars Jesper Thilo/sax – Jacob Fischer/guitar – Søren Kristiansen/piano – Jesper Lundgaard/bas – Morten Lund/ trommer Templet
23-11-2016 Indra Indra Rios-Moore/vokal – Benjamin Trærup/tenorsax – Uffe Steen/guitar – Thomas Sejthen/bas Templet
09-11-2016 Jacob Bro Trio Jacob Bro/guitar – Joey Baron/trommer – Thomas Morgan/bas Stadsbiblioteket
26-10-2016 Nabojazz Rolf Thofte Sørensen/trompet – Nikolaj Hess/piano – Jakob Roland/bas- Mikkel Hess/trommer Templet
05-10-2016 Marylin Mazur Group Marilyn Mazur/percussion – Fredrik Lundin/tenorsax – Krister Jonsson/guitar – Klavs Hovman/bas Templet
14-09-2016 Mathias Heise Quadrillion Mathias Heise/harmonica & keyboard – Mads Christiansen/guitar – David Vang/bas – Aksel Stadel Borum/trommer Templet
27-04-2016 En hyldest til Oscar Peterson feat. Alvin Queen Zier Romme/piano – Ida Hvid/bas – Alvin Queen/trommer Stadsbiblioteket
13-04-2016 Ben Webster Prize Winners med Uffe Steen Uffe Steen/guitar – Christina Dahl/tenorsax – Jacob Christoffersen/piano – Lennart Ginman/bas – Morten Lund/trommer Templet
09-03-2016 Pia Boda & Chasing Pixies Pia Boda/sax – Makiko Hirabayashi/piano – Johannes Vadt/bas – Andreas Fryland/trommer Templet
17-02-2016 Horace Silver Tribute Mårten Lundgren/trompet – Jesper Løvdal/saxofon – Rasmus Ehlers/piano – Graig Earle/bas – Esben Laub von Liljenskjold/trommer Templet
13-02-2016 Jazz Five børnejazz Johan Bylling Lang/altsax & baritonsax – Jeppe Zacho/tenorsax – Jonas Starcke/bas & vokal – Stefan Andersen/trommer & vokal – Esben Hillig/piano Stadsbiblioteket
10-02-2016 Dørge/Becker/Carlsen med Aviaja Lumholt og Anders Provis Aviaja Lumholt/vokal – Irene Becker/piano, keyboards – Morten Carlsen/tenorsaxofon, taragot – Pierre Dørge/guitar – Anders Provis/trommer Stadsbiblioteket
20-01-2016 Mette Juul Kvintet Mette Juul/vokal & guitar – Jesper Riis/trompet – Heine Hansen/piano – Jesper Lundgaard/bas – Alex Riel/trommer Templet
10-12-2015 A Tribute to Hugo med Hugo Rasmussens All Starz Mads Hyhne/trombone – Jakob Dinesen/tenorsax – Heine Hansen/piano – Per Møllehøj/guitar – Daniel Franck/bas – Morten Ærø/trommer Templet
26-11-2015 Cathrine Legardh Cathrine Legardh/vokal – Jakob Dinesen/sax – Peter Rosendal/piano – Morten Ankarfeldt/bas Stadsbiblioteket
11-11-2015 Benjamin Koppel Benjamin Koppel/sax – Jan Harbeck/tenorsax – Niels Jørgen Steen/piano – Daniel Franck/bas – Frands Rifbjerg/trommer Templet
21-10-2015 Svend Asmussen Tribute – Mads Tolling Quartet Mads Tolling/violin – Jacob Fischer/guitar – Kasper Tagel/bas og Snorre Kirk/trommer Stadsbiblioteket
08-10-2015 BOP Soup Simon Thorsen/tenorsax – Marko Martinovic/piano – Mikkel Find/trommer – Peter Williams/bas Templet
10-09-2015 ”Tempelrødderne” i stedet for Tango Orkestret 25 år Mads Mathias/vokal, sax – Peter Marott/trompet – Peter Rosendal/flugabone & piano – Regin Fuhlendorf/banjo & guitar – Jesper Lundgaard/bas – Martin Andersen/trommer Templet
15-04-2015 Ben Webster Prizewinners Pernille Bévort/tenor-, sopran- & altsax – Jan zum Vohrde/altsax & fløjte – Jørgen Emborg/piano – Mads Vinding/bas – Jonas Johansen/trommer Templet
18-03-2015 Brasilianske Stjerner med Jesper Hedegaard Trio #3 Thaís Motta/vokal – Alexander Kraglund /violin & mundharpe – Jesper Hedegaard/piano – Morten Ankarfeldt/bas – Ramon Montagner/trommer Templet
18-02-2015 Christina Dahl Kvartet Christina Dahl/sax – Niclas Knudsen/guitar – Jesper Lundgaard/bas – Espen Laub von Lillienskjold/trommer Templet
14-02-2015 Kira Martini børnejazz Kira Martini/vokal, guitar – Bjarke Nikolajsen/trompet – Mads Søndergaard/ piano, harmonika – Joel Illerhag/bas – Andreas Fryland/trommer Stadsbiblioteket
11-02-2015 Fischer-Jacoby-Nordsø Mikkel Nordsø/guitar – Aske Jacoby/guitar – Jacob Fischer/guitar Stadsbiblioteket
14-01-2015 Ninna Milner Ninna Milner/vocal – Simon Thorsen/tenorsax – Mads Søndergaard/ piano – Morten Ankarfeldt /bas – Mikkel Find/trommer Templet
17-12-2014 Malene Kjærgård Christmas Sekstet Malene Kjærgård/vokal – Peter Marrot/trompet – Mads Kjølby/guitar – Kasper Villaume/piano – Tobias Dall Mikkelsen/bas – Snorre Kirk/trommer Templet
19-11-2014 Morten Haugshøj Kvartet Morten Haugshøj/guitar – Michael Bladt/saxofon – Thomas Sejthen/bas – Jesper Bo Knudsen/trommer Templet
29-10-2014 Katrine Suwalski Sekstet Katrine Suwalski/saxofoner – Lis Wessberg/basun – Rikke Schelde/piano – Jens Skou Olsen/bas – Ayi Solomon/percussion – Benita Haastrup/trommer Templet
08-10-2014 Post Modern Jazz Quartet Tineke Noordhoek/vibrafon & slagtøj – Ole Kock Hansen/piano – Jens Skou Olsen/bas – Benita Haastrup/trommer Templet
17-09-2014 Kjeld Lauritsen Kvintet Kjeld Lauritsen/hammondorgel – Almaz Yebio/vocal – Per Gade/guitar – Søren Frost/trommer – Lisbeth Diers/percussion Templet
30-08-2014 Kiss Kiss Bang Bang Rasmus Kjærsgaard/sax – Mads La Cour/flygelhorn – Graig Earle/bas – Carsten Landors/trommer – Steen Hansen/trombone – Carsten Skov/vibrafon Templet
23-04-2014 Ben Webster Prismodtager koncert Jan Kaspersen/piano – Simon Spang-Hanssen/sax & fløjte – Bob Rockwell/sax – Lennert Ginman/bas – Benita Haastrup/trommer Templet
26-03-2014 Malene Kjærgaard Kvintet Malene Kjærgaard/vokal – Jan Harbeck/tenorsax – Mads Kjølby/guitar – Tobias Dall Mikkelsen/bas – Snorre Kirk/trommer Templet
05-03-2014 Kristin Korb Kvartet Kristin Korb/vokal & bas – Magnus Hjorth/piano – Steen Hansen/trombone – Snorre Kirk/trommer Templet
19-02-2014 Jesper Hedegaard Kvartet Jesper Hedegaard/piano – Alexander Kraglund/violin & mundharmonika – Dudu Penz/bas – Renato Endrigo/trommer Stadsbiblioteket
15-02-2014 Børnejazz DrumDrum Benita Haastrup/trommer & percussion – Jens Schou Olsen/bas – Kaare Munkholm/vibrafon Stadsbiblioteket
12-02-2014 Aske Drasbæk Group Aske Drasbæk/barytonsax – Søren Dahl/guitar – Per Møllehøj/guitar – Tapani Toivanen/bas – Andreas Fryland/trommer Templet
15-01-2014 Mads Mathias Kvintet Mads Mathias/vocal & sax – Peter Rosendal/piano – Morten Ankarfeldt/bas – Regin Fuhlendorf/guitar – Espen Laub von Lilienskjold/trommer Templet
11-12-2013 Sarah’s X-mas Quintet Sarah Elgeti/saxofon, fløjte m.m. – Marianne Markmann Eriksen/alt- og barytonsax – Søren Bebe/klaver – Kristor Brødagaard/bas – Andreas Fryland/trommer Templet
13-11-2013 MOVE v/Jonas Johansen Fredrik Lundin/saxofon & fløjte – Jacob Christoffersen/piano – Daniel Franck/bas og Jonas Johansen/trommer. Templet
23-10-2013 Sophisticated Ladies Super Sekstet Ole “Fessor” Lindgren/trombone – Christina Dahl/tenorsax – Bob Rockwell/tenorsax – Marie-Louise Schmidt/piano – Helle Marstrand/bas – Benita Haastrup/trommer. Templet
02-10-2013 Mette Juul Kvintet Mette Juul/vokal/guitar – Alex Riel/trommer – Jesper Lundgaard/bas – Jesper Riis/trompet – Heine Hansen/piano Templet
25-09-2013 Veronica Mortensen Veronica Mortensen/vokal – Mårten Lundgren/trompet – Jacob Christoffersen/piano – Jesper Bodilsen/bas – Rasmus Lund/trommer, Stadsbiblioteket
11-09-2013 Monday Night Quintet v/Niels Jørgen Steen Niels Jørgen Steen/piano – Jan Harbeck/tenorsax – Peter Marrot/trompet – Jesper Lundgaard/bas – Niclas Bardeleben/trommer. Templet
17-04-2013 Ben Webster Prismodtager Sekstet Thomas Fryland/trompet – Fredrik Lundin/tenorsax – Simon Spang-Hanssen/tenorsax – Ben Besiakov/piano – Jesper Lundgaard/bas – Alex Riel/trommer Templet
13-03-2013 Cigna & Ørum von Spreckelsen Kvartet Francesco Cigna/guitar – Erik Ørum von Spreckelsen/piano – Daniel Franck/bas – Tony Cigna/trommer Templet
16-02-2013 Børnejazz   ”Jupiters Øje” Charlotte Halberg/vokal & div. instrumenter – Paul Banks/mange forskellige instrumenter Stadsbiblioteket
13-02-2013 Dan Turéll – Jazz & Poesi  Niels Skousen/recital – Bjørn Bech/altsax & barytonsax – Martin Dam/trompet – Jan Kaspersen/piano – Peter Danstrup/bas – Ole Rømer/trommer Stadsbiblioteket
06-02-2013 Ankarfeldt/Marcio Kvartet feat. Christina von Bülow Caio Márcio/guitar – Cássius Theperson/trommer & precussion – Christina von Bülow/altsax & fløjte – Morten Ankarfeldt/bas Templet
16-01-2013 Snorre Kirk Sekstet Jan Harbeck/tenorsax – Fredrik Kronkvist/altsax – Tobias Wiklund/trompet – Magnus Hjorth/piano – Lasse Mørck/bas – Snorre Kirk/trommer Templet
05-12-2012 Niels Jørgen Steens Kvintet ”X-mas BeBop” Niels Jørgen Steen/piano – Morten Højring/guitar – Bob Rockwell/tenorsax – Bo Stief/bas – Roger Berg/trommer Templet
21-11-2012 Jesper Løvdals Kvintet ”Dexter Gordon Tribute” Jesper Løvdal/tenorsax – Steen Hansen/basun – Jacob Christoffersen/piano – Daniel Franck/bas – Jeppe Gram trommer Templet
24-10-2012 Mikkel Plougs Kvartet ”Celebrating Charlie Parker” Mikkel Ploug/guitar – Niels Vincentz/tenorsax – Jeppe Skovbakke/bas – Kresten Osgood/trommer Templet
19-09-2012 Christina von Bülow Kvintet ”SILOUTTE” Christina von Bülow/altsax – Fredrik Lundin/barytonsax – Jacob Fischer/guitar – Daniel Franck/bas – Jeppe Gram/trommer Stadsbiblioteket
29-08-2012 Daimi & Louisiana Jazzband Daimi Gentle/vokal – Bent Haastrup/trompet – Ole Olsen/tenorsax – Cosmus Bræstrup/trombone – Marie/Louise Schmidt/piano – Peter Federspiel/bas – Leif Johansson/trommer Kirsten Marie Hjemmet
18-04-2012 Ben Webster Prismodtager Kvintet Jesper Thilo/tenorsax – Thomas Franck/tenorsax – Ben Besiakov/piano – Jonas Johansen/trommer – Hugo Rasmussen/ bas Templet
28-03-2012 Karsten Bagge Kvartet  Karsten Bagge/ trommer – Henrik Gunde/piano – Per Gade/guitar – Thomas Fonnesbæk/bas Templet
07-03-2012 Jan Harbeck Kvartet  Jan Harbeck/tenorsax – Nikolaj Bentzon/piano – Eske Nørrelykke/bas – Anders Holm/trommer Templet
15-02-2012 Katrine Madsen´s Kvartet ”Tribute to ELLA”  Katrine Madsen/vokal – Jacob Christoffersen/piano – Mads la Cour/trompet – Jesper Bodilsen/bas Templet
11-02-2012 Børnejazz: Ved du godt det  ….om dyr? Helle Marstrand/bas – Benita Haastrup/trommer – Susi Hyldgaard/keyboard, harmonika & sang – Dorte Scou/fortæller, tegning og dans Stadsbiblioteket
08-02-2012 Simon Spang-Hanssen & Grupo “Bird in space ” Simon Spang-Hanssen/sopran & tenorsax – Marian Bitran/fløjte & altofløjte – Ricardo Flúza/piano – Enéias Xavier/bas – André “Limäo” Queiroz/trommer Templet
18-01-2012 Hammond Time Kjeld Lauritsen/hammondorgel – Uffe Steen/guitar – Peter Marrot/trompet – Christina Dahl/tenorsaxofon – Frands Rifbjerg/trommer Templet
08-12-2011 Benita Haastrup “Sunrise” Christina Dahl/tenorsax – Kaare Munkholm/vibrafon – Bent Haastrup/trompet – Jens Skou Olsen/bas – Marie-Louise Schmidt/piano – Benita Haastrup/trommer Templet
17-11-2011 Katrine Suwalski Group med John Tchicai Katrine Suvalski/saxofon – Lis Wesberg/trombone – Rikke Schelde/piano – Jens Skou Olsen/bas – Benita Haastrup/trommer – John Tchicai/saxofon Templet
26-10-2011 TCCT “The Crazy Constellation Tro” Søren Kristiansen/piano – Carsten Dahl/trommer – Hugo Rasmussen/bas Stadsbiblioteket
06-10-2011 Mads la Cour Sekstet Mads la Cour/trompet – Anders Larson/trombone – Jan Harbeck/tenorsax – Magnus Hjort/piano – Peter Eldh/bas – Snorre Kirk/trommer Templet
16-09-2011 Mads Kjølby Kvartet Mads Kjølby/guitar – Fabian Kallerdahl/piano – Morten Ankarfeldt/bas – Snorre Kirk/trommer Templet
31-08-2011 Jazz Café 2011 Sunrise Bent Haastrup/trompet – Jens Skou Olsen/bas – Marie/Louise Schmidt/piano – Benita Haastrup/trommer Kirsten Marie Hjemmet
14-04-2011 Ben Webster Prisvinder Sekstet Olivier Antunes/piano – Bob Rockwell/tenorsax – Henrik Bolberg/trompet – Christina von Bülow/altsax – Lennart Ginman/bas – Morten Lund/trommer Templet
17-03-2011 Tribute to Dave Brubeck Christina von Bülow/altsax – Søren Kristiansen/piano – Anders Christensen/bas – Frands Rifbjerg/trommer Stadsbiblioteket
24-02-2011 Tribute to Ed Thigpen  Anders Bergcrantz/trompet – Thomas Franck/tenorsax – Steffen Gräwer/piano – Jesper Bodilsen/bas – Morten Lund/ trommer Templet
06-02-2011 Alisio Ensemble  Kristina Jørgensen/violin – Mariane Bitran/fløjter – Henrik Sveidahl/basklarinet & tenorsax – Bent Clausen/vibrafon – Benita Haastrup/percussion – Peter Danstrup/bas – Mikkel Schnettler/percussion – Simon Spang-Hanssen/sopran- og altsax, fløjte og komp Lyngby Kulturhus
03-02-2011 Line Kruses Kvartet Line Kruse/violin – Henrik Gunde/piano – Morten Ankarfeldt/bas – Jonas Johansen/trommer Templet
29-01-2011 Børnejazz NullerNix  Stadsbiblioteket
28-01-2011 Kristian Jørgensen/Olivier Antunes Kristian Jørgensen/violin – Olivier Antunes/piano Stadsbiblioteket
09-12-2010 Monday Night Big Band  Christina von Bülow/altsax – Johan Bylling Lang/altsax – Jesper Løvdal/tenorsax – Jan Harbeck/tenorsax – Katrine Suwalski/baritonsax – Peter Marott/trompet – Lars Søberg Andersen/trompet – Bjørn Ringkjøbing/trompet – Carsten M. Larsen/trompet – ?/trombone – Johan Norberg/trombone – Kevin Christensen/trombone – Niels Gerhard/trombone – Steen Holkenov/piano – Mark Davis/bas – Roger Berg/trommer – Niels Jørgen Steen/dirigent & arrangør Lyngby Kulturhus
18-11-2010 Jesper Thilo All Stars Jesper Thilo/tenorsax – Søren Kristiansen/piano – Christina von Bülow/altsax – Henrik Bolberg/trompet – Kristian Jørgensen/violin – Jacob Fischer/guitar – Hugo Rasmusen/bas – Frands Rifbjerg/trommer Lyngby Kulturhus
28-10-2010 Nulle og Verdensorkestret  Louise Albeck/vokal – Elith ”Nulle” Nykjær/klarinet – Ole ”Fessor” Lindgren/basun – Marko Martinovic/klaver – Marc Davis/bas – Bjørn Otto Hansen/trommer Templet
07-10-2010 Swingstyrke 7 Jens Søndergaard/sax – Niels Stuart/sax – Anders Jacobsen/trombone – Ole Ousen/guitar – Ole Kock Hansen/piano – Hugo Rasmussen/bas – Aage Tanggaard/trommer Templet
19-09-2010 Vokalkompagniet med Six City Stompers Vokalkompagniet – Bonnie Denise Christensen/dirigent – Mads Mathias/sax – Peter Marrot/trompet – Peter Rosendal/piano – Regin Fuhlendorf/guitar – Kasper Tagel/bas – Morten Ærø/trommer Lyngby Kulturhus
01-09-2010 Charlotte Halberg Quartet Charlotte Halberg/tværfløjte, panfløjte & percussion – Bent Clausen/vibrafon – Thommy Andersson/bas – Jacob Fisher/guitar Kirsten Marie Hjemmet
15-04-2010 Ben Webster Prisvinder Sekstet  Kristian Jørgensen/violin – Thomas Clausen/piano – Ole “Fessor” Lindgren/basun – Fredrik Lundin/sax – Jesper Lundgaard/bas – Benita Haastrup/trommer Templet
18-03-2010 Veronica Mortensen Quartet Veronica Mortensen/vokal – Mads Bærentzen/piano – Peter Hansen/bas – Michael Axen/¬trommer Templet
25-02-2010 Cathrine Legardhs Quintet Cathrine Legardh/vokal – Heine Hansen- piano – Jacob Dinesen-sax – Hugo Rasmussen-bas – Anders Fryland/trommer Templet
28-01-2010 Mette Juul med Alex Riel Trio  Mette Juul/vokal & guitar – Heine Hansen/piano – Jesper Lundgaard/bas – Alex Riel/trommer Templet
24-01-2010 Nordic Voices Jazz Orchestra featuring Jomi Massage – Johan Sara – Geier Lysne og Lars Møller Jomi Massage/vokal -Johan Sara/vokal – Geir Lysne Ensemble – Lars Møller & The Orchestra Lyngby Kulturhus
22-01-2010 Børnejazz ”Rejsen” Charlotte Halberg/vokal & div. instrumenter – Paul Banks/mange forskellige instrumenter Stadsbiblioteket
21-01-2010 Jacob Fischer/Mads Vinding  Jacob Fisher/guitar – Mads Vinding/bas Stadsbiblioteket
10-12-2009 X-mas Bebop med Niels Jørgen Steens Kvintet  Niels Jørgen Steen/piano – Morten Højring/guitar – Bob Rockwell/tenorsax – Bo Stief/bas – Roger Berg/trommer Lyngby Kulturhus
12-11-2009 Simon Spang-Hanssen Special Kvartet  Simon Spang-Hanssen/sopran- & tenorsax & fløjte – Kaare Munkholm/vibrafon – Jesper Lundgaard/bas – Kristian Jørgensen/violin Templet
22-10-2009 Jan Harbeck Kvartet Jan Harbeck/tenorsax – Henrik Gunde/klaver – Eske Nørrelykke/bas – Kresten Osgood/trommer Templet
24-09-2009 Helle Henning Kvintet Helle Henning/vokal – Claus Waidtløw/saxofon – Nikolaj Hess/klaver – Jens Skou Olsen/bas – Jonas Johansen/trommer Templet
06-09-2009 Lars Togeby Sextet  Lars Togeby/trompet – Jan zum Vohrde/altsax –  Per Goldschmidt/barytonsax –
Morten Grønvad/vibrafon – Thomas Ovesen/bas – Aage Tanggaard/trommer
Lyngby Kulturhus
16-04-2009 Schackmates Jesper Løvdals Kvartet Martin Schack/orgel – Jesper Løvdal/tenorsax – Mårten Lundgren/trompet – Karsten Bagge/trommer Templet
19-03-2009 Bitran/Hirabayashi Kvintet feat. Bob Rockwell  Marianne Bitran/fløjte – Makiko Hirabayashi/piano – Bob Rockwell/tenorsax – Erik Olevik/bas – Morten Lund/trommer Templet
19-02-2009 Katrine Madsens Kvintet “Tribute to Sarah Vaughan” Katrine Madsen/vokal – Henrik Gunde/piano – Jesper Bodilsen/bas – Jonas Johansen/trommer – Claus Waidtløw/tenorsax Templet
01-02-2009 Klüvers Big Band feat. Terell Stafford  Terell Stafford/trompet & flygelhorn – Klüvers Big Band Lyngby Kulturhus
31-01-2009 Børnejazz med DOTS  Merete Madsen/sang, bas & percussion – Jens Mogensen/congas – sang & guitar – Anders W. Andersen/sang, fortælling, guitar & djembe Stadsbiblioteket
29-01-2009 Mais Uma  Mai Seidelin/vocal – Pelle Fridell/sax & fløjte – Morten Ankerfeldt/bas – Carsten Kær/keyboard – Janus Templeton/trommer Templet
23-01-2009 Søren Kristiansen Solo Søren Kristiansen/piano Stadsbiblioteket
11-12-2008 X-mas Bebop med Niels Jørgen Steens Kvintet  Bob Rockwell/tenorsax – Morten Højring/guitar –  Jacob Christoffersen/piano – Bo Stief/bas – Roger Berg/trommer (uden Niels Jørgen Steen, som havde brækket kavebenet). Templet
13-11-2008 Taxi Horns  Per Birger Seehusen/trompet – Peter Nørrelund/tenorsax – Niels Neergaard/trombone – Tue Bjergborg/guitar – Mogens Jensen/bas – ? /trommer Templet
09-10-2008 Round Midnight Tribute feat. Bob Rockwell og Thomas Fryland  Bob Rockwell/tenorsax – Thomas Fryland/trompet – Magnus Hjort/piano – Thomas Raae/bas – Jacob Roved/trommer Templet
04-09-2008 Ernie Wilkins Almost Big Band feat. Bobo Moreno  Benny Rosenfeld/trompet – Palle Bolvig/trompet – Thomas Fryland/trompet – Jan zum Vohrde/sax – Pernille Bévort/sax – Jan Harbeck/sax – Per Goldschmidt/baritonsax – Nikolaj Hess/piano – Jesper Lundgaard/bas – ?/trommer – Bobo Moreno/vokal Lyngby Kulturhus
10-04-2008 Helga Søsted Group med Jørgen Emborg Helga Søsted/vokal – Jørgen Emborg /piano – Pernille Bévort/sax – Peter Hansen/bas – Martin Klausen/trommer Templet
13-03-2008 Zum Vohrde/Grønvad Group  Jan zum Vohrde/altsax & fløjte – Morten Grønvad/vibrafon – Henrik Bay/guitar – Thomas Ovesen/bas . Niclas Campagnol/trommer Templet
21-02-2008 Bjarne Roupé Group  Bjarne Roupé/guitar – Thomas Frank/tenorsax – Lennart Ginman/bas – Aage Tangaard/trommer Templet
03-02-2008 Daimi og Louisiana Jazz Band Daimi Gentle/vokal – Bent Haastrup/trompet – Cosmus Bræstrup/trombone – Ole Olsen/sax – Lars Brogaard/piano – Peter Federspiel/bas – Thorkild Møller/trommer – Kaare Munkholm/vibrafon Lyngby Kulturhus
02-02-2008 Børnejazz: Trommetroldens hemmelighed med Katrine Suwalskis Kvintet Katrine Suwalski/sax – Maj Britt Kramer/piano & vokal – Jens Schou Olsen/bas – Benita Haastrup/trommer – Ayi Solomon/percussion Stadsbiblioteket
01-02-2008 Martin Roy Wade All Stars  Martin Roy Wade/vokal – Søren Kristiansen/piano – Thomas Ovesen/bas – Martin Klausen/trommer Templet
31-01-2008 Jesper Thilos Kvartet   Jesper Thilo/tenorsax – Christina von Bülow/altsax – Olivier Antunes/piano – Hugo Rasmussen/bas – Frands Rifbjerg/trommer Templet
13-12-2007 X-mas Bebop med Niels Jørgen Steens Kvintet  Niels Jørgen Steen/piano – Morten Højring/guitar – Bob Rockwell/tenorsax – Bo Stief/bas – Aage Tanggaard/trommer Templet
22-11-2007 Jens Søndergaards Kvintet  Jens SøndergaardAltsax & klarinet – Thomas Bornøpiano – Marc Davis/bas – Dennis Drud/trommer – Eliel Lazo/percussion Templet
07-11-2007 Henrik Hartmann Trio  Jacob Fischer/guitar – Søren Kristiansen/piano – Henrik Hartmann/bas Taarbæk skole
25-10-2007 ”Pillow” Bjarke Falgrens trio Bjarke Falgren/violin & vokal – Svein Erik Martinsen/guitar & lead vokal – Lars Thormod Jensen/bas & vokal Templet
27-09-2007 Sophisticated Ladies med Christina Dahl Marie Schmidt/piano – Helle Marstrand/bas – Benita Haastrup/trommer – Christina Dahl/tenorsax Templet
05-09-2007 Nulle m.fl.  Kirsten Marie Hjemmet
30-08-2007 Return to Forever Tribute med Thomas Clausen Thomas Clausen/piano – Vini Kjærsgaard/vokal – Jan zum Vorde/altsax & fløjte – Afonso Correa/percussion – Florian Rynkowski/bas – Jacob Roved/trommer Templet
30-04-2007 Karla og Jørgen Storch’s Fond – prisuddeling Jørgen Storch/piano – Bent Haastrup/trompet Lyngby Kulturhus
19-04-2007 Monday Night Big Band med Bobo Moreno Christina von Bülow/altsax – Jan zum Vohrde/altsax – Pernille Bevort/tenorsax – Jan Harbeck/tenorsax – Per Goldschmidt/baritonsax – Randi Holund/trompet – Peter Kehl/trompet – Bjørn Ring/trompet – Carsten Larsen/trompet – Erling Kroner/trombone – Anders Larson/trombone – Peter Dahlgren/trombone – Niels Gerhard/trombone – Steen Holkenov/piano – Mark Davis/bas – Roger Berg/trommer – Bobo Moreno/vokal – Niels Jørgen Steen/dirigent & arrangør Lyngby Kulturhus
29-03-2007 Makiko Hirabayashi Trio Makiko Hirabayashi/piano & keyboard – Klavs Hovman/bas – Marilyn Mazur/trommer & percussion Templet
01-03-2007 Helle Henning Kvintet Helle Henning/vokal – Christina von Bülow/altsax – Nikolaj Hess/piano – Jens Skou Olsen/bas – Jonas Johansen/trommer Templet
04-02-2007 Kasper Villaume Sekstet: Celebration Stevie Wonder Miriam Aida/vokal – Anders Bergkrantz/trompet – Frederik Kronkvist/altsax – Kasper Villaume/piano – Jesper Bodilsen/bas – Rasmus Kihlberg/trommer Lyngby Kulturhus
03-02-2007 Børnejazz med Kaya Brüel og Ole Kibsgaard  Kaya Brüel/vokal – Ole Kibsgaard/guitar Stadsbiblioteket
03-02-2007 Katrine Madsen, Jørgen Emborg og Jens Winther  Katrine Madsen/vokal – Jens Winther/trompet – Jørgen Emborg/piano Christianskirken
01-02-2007 Kristian Jørgensens Kvartet: A Tribute to Finn Ziegler Kristian Jørgensen/violin – Jacob Fischer/guitar – Thomas Fonnesbæk/bas – Kresten Osgood/trommer Templet
07-12-2006 Donau Swing med Kristian Jørgensen Mette Smidl/violin – Kristian Jørgensen/violin – Lelo Nika/harmonika – George Mihalache/hakkebræt – Frederik Damsgaard/bas Templet
16-11-2006 Jesper Løvdal Kvintet  Jesper Løvdal/sax – Ben Besiakov/piano – Jonas Westergaard/bas – Frands Rifbjerg/trommer Templet
31-10-2006 Contrabande  Aureline Besnard/klarinet – Patrice Soletti/guitar – Eric Chalant/bas – Peter Bruun/trommer – Kristoffer Rosing-Schow/sax Stadsbiblioteket
19-10-2006 Jens Winthers European Quintet  Jens Winther/trompet – Thomas Franck/tenorsax – Ben Besiakov/piano – Jonas Westergaard/bas – Dejan Terzic/trommer Templet
21-09-2006 Jesper Thilo m/ Søren Kristiansens Trio  Jesper Thilo/tenorsax – Søren Kristiansen/piano – Thomas Ovesen/bas – Mikkel Find/trommer Templet
20-04-2006 Thomas Clausen Brazilian Five  Thomas Clausen/piano- Jan zum Vohrde/altsax & fløjte – Mikkel Nordsø/guitar – Afonso Corrêa/trommer & precussion – Fernando Demarco/bas Templet
24-03-2006 Jørgen Svare´s Trio  Jørgen Svare/klarinet – Ole ”Skipper” Mosgaard/bas – ?/guitar Forpagteriet Virumhallen
16-03-2006 Silvana Malta Group  Silvana Malta/vokal & guitar – Steen Rasmussen/piano – Jacob Fischer/guitar – Torben Vestergaard/bas – Jonas Johansen/trommer Templet
23-02-2006 Kasper Villaume Trio  Kasper Villaume/piano – Jesper Bodilsen/bas – Morten Lund/trommer Templet
05-02-2006 Nulle og Verdensorkestret  Elith “Nulle” Nykjær/klarinet – Carsten Lund/guitar – Louise Albeck/vokal – Jakob Thors/bas – Karsten Kjems/trommer Lyngby Kulturhus
02-02-2006 Poul Bank´s Trio  Paul Banks/guitar & vokal – Kristian Jørgensen/violin – Thor Backhausen/harmonika Templet
01-02-2006 Maj-Britt Kramer Trio  Maj-Britt Kramer/piano – Jens Skou Olsen/bas – Benita Haastrup/trommer Christianskirken
28-01-2006 Børnejazz med Donau Swing  Mette Smidl/violin – Kristian Jørgensen/violin – George Mihalache/hakkebræt – Frederik Damsgaard/bas Stadsbiblioteket
08-12-2005 Malene Mortensen Group  Malene Mortensen/vokal – Kasper Villaume/piano – Jesper Bodilsen/bas – Morten Lund/trommer Templet
24-11-2005 Jacqueline Boulanger Band  Jacqueline Boulanger/vokal – Jesper Løvdal/tenorsax – Tino Derado/piano – Scott White/bas – Heinrich Köbberling/trommer Templet
20-10-2005 Anders Larson Kvartet m/ Anders Bergcrantz  Anders Larson/tromboen – Henrik Gunde/piano – Thomas Fonnesbæk/bas – Karsten Bagge/trommer – Anders Bergcrantz/trompet Templet
07-10-2005 Theis Jensen-Søren Kristiansen Trio  Theis Jensen/trompet & vokal – Søren Kristiansen/piano – Thomas Ovesen/bas – Mikkel Find/trommer Forpagteriet Virumhallen
22-09-2005 Helga Søsted Group m/Jørgen Emborg  Helga Søsted/vokal – Jørgen Emborg /piano – Pernille Bévort/sax – Peter Hansen/bas – Martin Klausen/trommer Templet
16-08-2005 Ricardo´s Jazzmen  Søren Kirk/trompet – Børge Ehler/trombone – Claus Forchammer/klarinet og sax – Steen Drost Nielsen/piano – Alfred Lauridsen/bas – Henrik Simonsen/trommer Kirsten Marie Hjemmet
26-05-2005 Kristiansen-Fischer-Hartmann Trio Søren Kristiansen/piano – Jacob Fischer/guitar – Henrik Hartmann/bas Forpagteriet Virumhallen
14-04-2005 Kristiansen-Fischer-Hartmann Trio Søren Kristiansen/piano – Jacob Fischer/guitar – Henrik Hartmann/bas Templet
17-03-2005 Sinne Eeg/Peter Lund Kvintet  Sinne Eeg/vokal – Peter Lund/guitar – Jacob Christoffersen/piano – Mads Vinding/bas – Martin Andesen/trommer Templet
17-02-2005 Bevort-Schmidt Kvartet  Pernille Bévort/sax –  Marie Louise Schmidt/piano – Thomas Vang/bas – Karsten Bagge/trommer Templet
30-01-2005 Celebrating Leo Mathiesen med Søren Kjærgaard & His Orchestra Kasper Tranberg/Cornet & Trompet – Jesper Løvdal/klarinet, sax & fløjte – Mads Hyhne/trombone – Søren Kjærgaard/piano – Jonas Westergaard/bas – Kresten Osgood/trommer Lyngby Kulturhus
29-01-2005 Børnejazz med Pierre Dørge´s Trio  Pierre Dørge/guitar, tibetansk konkylie & small percussion – Irene Becker/piano, keyboard &caxixi – Morten Carlsen/transylvansk taragot, tenorsax & neyfløjte Stadsbiblioteket
28-01-2005 DR Big Band med Jens Winther & Malene Mortensen  Jens Winther/trompet – Malene Mortensen/vokal – DR Bigband Lyngby Kulturhus
27-01-2005 Bülow/Besiakov Kvartet  Christina von Bülow/altsax – Ben Besiakov/piano – Anders Christensen/bas – Frands Rifbjerg/trommer Templet
23-01-2005 Maj-Britt Kramer´s Trio  Maj-Britt Kramer/piano – Jens Skou Olsen/bas – Benita Haastrup/trommer Christianskirken
21-01-2005 Jørgen Svare New Jazz Trio  Jørgen Svare/klarinet – Søren Kristiansen/piano – Leif Johansson/trommer Forpagteriet Virumhallen
16-12-2004 Julebal: Orbit Big Band med Jacqueline Boulanger  Lyngby Kulturhus
18-11-2004 Thullas Organiske Orkester  Thulla/vokal – Ben Besiakov/piano – Hugo Rasmussen/bas – Dan Hemmer/hammondorgel – Lisbeth Diers/trommer Templet
17-11-2004 Jørgen Svares Trio  Jørgen Svare/klarinet – Søren Kristiansen/piano – Leif Johansson/trommer Taarbæk Kunstforening
05-11-2004 Søren Kristiansens Trio  Søren Kristiansen/piano – Thomas Ovesen/bas – Mikkel Find/trommer Forpagteriet Virumhallen
21-10-2004 Jesper Bodilsens Trio m/ Katrine Madsen & Stefano Bolani  Stefano Bolani/piano – Jesper Bodilsen/bas – Morten Lund/trommer – Katrine Madsen/vokal Templet
04-10-2004 Ed Thigpen Scantet  Ed Thigpen/trommer – Jens Winther/trompet – Thomas Frank/tenorsax – Kasper Villaume/piano – Jesper Bodilsen/bas Templet
23-09-2004 Benjamin Koppels kvintet  Benjamin Koppel/sax – Steen Rasmussen/piano – Jonas Westegaard/bas – Jacob Andersen/percussion – Frands Rifbjerg/trommer Templet
22-04-2004 Kasper Villaumes kvartet  Kasper Villaume/piano – Lars Møller/tenorsax – Lennart Ginman/bas – Morten Lund/trommer Templet
25-03-2004 Katrine Suwalski ”Another World” Katrine Suwalski/sax – Liss Wessberg/trombone – Rikke Schelde/piano & vokal – Hugo Rasmussen/bas – Benita Haastrup/trommer – Marilyn Mazur/percussion Templet
26-02-2004 Bolberg/Markussen Kvintet Henrik Bolberg/trompet & flygelhorn – Uffe Markussen/tenorsax & basklarinet – Marko Martinovic/piano – Kristor Brødsgaard/bas – Frands Rifbjerg/trommer Templet
08-02-2004 Etta Cameron og DR Big Band Lyngby Kulturhus
07-02-2004 Caroline Henderson med Band Caroline Henderson/vokal – Jesper Nordenström/piano – Nikolai Munch-Hansen/bas – Kresten Osgood/trommer – Jacob Fischer/guitar – Lelo Nika/harmonoka – Kim Menzer/mundharpe – Luther Thomas/vokal Lyngby Kulturhus
06-02-2004 Kansas City Stompers Jazzband Ball Lyngby Kulturhus
01-02-2004 Silvana Malta Group Silvana Malta/vokal & guitar – Steen Rasmussen/piano – Torben Vestergaard/bas – Afonso Corea/percussion – Jacob Andersen/percussion – Jonas Johansen/trommer Lyngby Kulturhus
31-01-2004 Børnejazzkoncert – Flemming Quist Møller og Christian Sievert Flemming Quist Møller/percussion – Christian Sievert/guitar Stadsbiblioteket
29-01-2004 Erling Kroner Dream Quintet med Kurt Larsen Erling Kroner/trombone – Pernille Bévort/sopran- & altsax – Kurt Larsen/accordion – Jesper Bodilsen/bas – Henrik Simonsen/trommer Templet
11-12-2003 Niels Jørgen Steens A-Team med Bobo Moreno Niels Jørgen Steen/piano – Jesper Thilo/sax – Bent Jædig/tenorsax – Erling Kroner/trombone – Bobo Moreno/vokal – mfl. Lyngby Kulturhus
20-11-2003 Daimi med Louisiana Jazzband Bent Haastrup/trompet – Cosmus Bræstrup/trombone – Ole Olsen/sax – Lars Brogaard/piano – Peter Federspiel/bas – Thorkild Møller/trommer – Daimi Gentle/vokal Templet
30-10-2003 Maj-Britt Kramers trio m. Marie Bergman  Marie Bergmann/vokal – Maj-Britt Kramer/piano – Jens Skov Olsen/bas – Benita Haastrup/trommer Templet
02-10-2003 Jacqueline Boulanger & Jacob Fischer m/ Søren Kristiansens Trio  Jacqueline Boulanger/vokal – Jacob Fischer/guitar – Søren Kristiansen/piano – Thomas Ovesen/bas – Mikkel Find /trommer Templet
18-09-2003 Jesper Thilos Kvintet med Ann Farholt  Jesper Thilo/tenorsax – Olivier Antunes/piano – Ann Farholt/vokal – m.fl. Templet
10-04-2003 Finn Zieglers Kvartet Finn Ziegler/violin – Jacob Fischer/guitar – Jens Skou Olsen/bas – Benita Haastrup/trommer Templet
20-03-2003 Dørge – Becker – Carlsen  Pierre Dørge/guitar, tibetansk konkylie & small percussion – Irene Becker/piano, keyboard &caxixi – Morten Carlsen/transylvansk taragot, tenorsax & neyfløjte Templet
20-02-2003 Kristian Jørgensens Kvartet  Kristian Jørgensen/violin – Jacob Fischer/guitar – Thomas Fonnesbæk/bas – Mikkel Find/trommer Templet
19-01-2003 Cæcilie Nordby Cæcilie Norby/vokal – Carsten Dahl/piano – Lars Danielsson/bas Lyngby Kulturhus
18-01-2003 Børnejazz: ”Lykkestenen” Christina von Bülow/altsax – Kaare Munkholm/vibrafon – Benita Haastrup/trommer, percussion & sang Stadsbiblioteket
18-01-2003 Jazzband Ball med Ricardos Jazzband Søren Kirk/trompet – Børge Ehler/trombone – Claus Forchammer/klarinet og sax – Steen Drost Nielsen/piano – Alfred Lauridsen/bas – Henrik Simonsen/trommer Lyngby Kulturhus
17-01-2003 Bobaboba Duo m.fl. Jacob Thorkild/guitar m.fl. Templet
16-01-2003 Organizers Bob Rockwell/tenorsax – Kjeld Lauritsen/hammond orgel – Esben Bach/trommer – Klavs Nordsø/congas Templet
15-01-2003 Jazz & Poetry m. digteren Peter Poulsen og saxofonisten Jens Søndergaard Peter Poulsen/oplæsning – Jens Søndergaard/altsax – Nicolaj Hess/piano – Lennart Ginman/bas Stadsbiblioteket
12-12-2002 Jule-jazzband-ball med Niels Jørgen Steens A-Team med Bobo Moreno Niels Jørgen Steen/piano – Jesper Thilo/sax – Bent Jædig/tenorsax – Erling Kroner/trombone – Bobo Moreno/vokal – mfl. Lyngby Kulturhus
28-11-2002 Sophisticated Ladies Sextet Marie Schmidt/piano – Helle Marstrand/bas – Benita Haastrup/trommer – Christina Dahl/tenorsax – Christina von Bülow/altsax – Peter Dahlgren/trombone Templet
07-11-2002 Out to Lunch aflyst Templet
10-10-2002 Warm Breeze Niels “Flipper” Stuart/tenorsax & fløjte – Jacob Christoffersen/piano – Henrik Bay/guitar – Hogo Rasmussen/bas – Bjørn Otto Hansen/trommer Templet
12-09-2002 Leonardo Pedersens Jazzkapel med sangerinden Anne Kramme. Templet
04-04-2002 Hans Ulrik Jazz og Latin Beats Hans Ulrik/klarinet & sax – Jacob Christoffersen/el. piano – Niclas Knudsen/guitar – Anders Christensen/bas – Mikkel Hess/trommer – Lisbeth Diers/percussion Templet
28-02-2002 Dobbeltkoncert: Søren Kristiansens Trio og Saxopath  Søren Kristiansen/piano – Thomas Ovesen/bas – Frands Rifbjerg/trommer
Saxopath: Niels Oldin/baritonsax – Simon Thorsen/tenorsax – Anders Banke/altsax – Kristoffer Rosing-Schow/sopran- & altsax
Templet
07-02-2002 Jesper Thilos Kvintet med Ann Farholt  Jesper Thilo/tenorsax – Finn Ziegler (gæstesolist)/violin – Olivier Antunes/piano – Ann Farholt/vokal – Mads Vinding/bas – Karsten Bagge/trommer Templet
20-01-2002 Fumio Itabishi (solo) og Hiroshi Minami Quartet Fumio Itabishi/flygel
Hiroshi Minami/klaver – Masanori Takeno/sopran- & tenorsax – Hiroaki Mizutani/bas – Yasuhiro Yoshigaki/trommer
Lyngby Kulturhus
19-01-2002 Børnejazzkoncert ved Strange Party Orchestra Kåre Elers/trommer – Anders Nyholm/percusion – Tina Mou/bas – Anders Vestergaard/piano & orgel – Kristoffer J. Rosing-Schow/sax – Kristian Vilmann/sax Stadsbiblioteket
18-01-2002 Dobbeltkoncert med Mockunas/Pasborg Project samt Strange Party Orchestra Liudas Mockunas/sax – Mads Hyhne/trombone – Jacob Anderskov/piano – Nils Davidsen/bas – Stefan Pasbord/trommer – Jacob Bro/guitar Templet
17-01-2002 Maj-Britt Kramers trio m. Andy Sheppard og Marie Bergmann Marie Bergmann/vokal – Andy Sheppard/altsax – Maj-Britt Kramer/piano – Jens Skov Olsen/bas – Benita Haastrup/trommer Templet
16-01-2002 Thomas Clausen Brazilian Quartet Thomas Clausen/piano- Jan zum Vohrde/altsax & fløjte – Afonso Corrêa/trommer & precussion – Fernando Demarco/bas Stadsbiblioteket
13-12-2001 Kaspar Villaumes Kvartet Kaspar Villaume/piano – Lars møller/saxofon – Jesper Bodilsen/bas – Morten Lund/trommer Templet
22-11-2001 Christina von Bülows Trio med Jan Allan Christina von Bülow/altsax – Jacob Fischer/guitar – Jens Skou Olsen/bas – Jan Allan/trompet Templet
08-11-2001 Mark Solborgs Kvartet Mark Solborg/guitar – Anders Banke/saxofon & klarinet – Jeppe Skovbakke/bas – Stefan Pasborg/trommer Templet
08-11-2001 Sophisticated Ladies Marie Louise Schmidt/piano – Helle Marstrand/bas – Benita Haastrup/trommer Templet
11-10-2001 Nulle og Verdensorkestret Elith “Nulle” Nykjær/klarinet – Carsten Lund/guitar – Louise Albeck/vokal – Jakob Thors/bas – Karsten Kjems/trommer Templet
20-09-2001 Hugo Rasmussens kvintet Christina von Bülow/altsax – Karsten Kristensen/tenorsax – Jacob Christoffersen/piano – Hugo Rasmussen/bas – Frands Rifbjerg/trommer Templet
16-06-2001 Pierre Dørge m. trio Pierre Dørge/guitar, tibetansk konkylie & small percussion – Irene Becker/piano, keyboard &caxixi – Morten Carlsen/transylvansk taragot, tenorsax & neyfløjte Stadsbiblioteket
05-04-2001 Finn Ziegler Finn Ziegler/violin – Jacob Fischer/guitar – Jesper Lundgaard/bas – Benita Haastrup/trommer Templet
28-02-2001 Jan Kaspersens Quintet Jan Kaspersen/piano – Anders Bergkrantz/trompet – Bob Rockwell/saxofon – Peter Danstrup/bas – Ole Rømer/trommer Templet